Annons

SMHI: ”Årets hittills varmaste dag”

Torsdagens väder kommer bjuda på riktig sommarvärme i länet, enligt SMHI.
Publicerad 23 april 2020
Foto: Olga Galushko / Mostphotos

– Det blir soligt väder med svag vind idag. Det kommer att passera tunna slöjmoln. Det kommer att vara sommarvärme kring 20 grader och det är inte omöjligt att det når upp till 22-23 grader. Det var varmt igår men idag bli nog årets varmaste hittills. Det är väl på norra delen av Öland som det är något lägre med 15-18 grader, säger Henrik Reimer, meteorolog vid SMHI.

För den som gillar sol och värme gäller det att ta till vara på dagen. För imorgon går temperaturen ner en aning.

Annons

– Under morgondagen passerar en kallfront. Inledningsvis blir det lite morgonsol men molnigheten ökar mer och mer. Det blir inte samma temperatur som på torsdagen, det blir runt 15 grader. Det blir lite mer vårväder igen.

Helgens väder blir ungefär som fredagens.

– Det blir en del solstunder men varvat med en hel del moln. Temperaturen landar kring 10 grader på lördagen och 13-15 på söndagen.

Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons