Skola utsatt för inbrott och skadegörelse
Emmaboda • Publicerad 21 februari 2023
Natten mellan fredag och lördag blev Bjurbäcksskolan i Emmaboda utsatta för inbrott. Det var två förbipasserande som larmade polisen efter att de uppmärksammat krossade rutor på skolan.
När polisen kom till platsen upptäcktes det att en eller flera gärningsmän krossat en glasruta till en dörr och tagit sig in i skolan. Väl inne hade tjuvarna letat igenom skolans kafeteria och en kontorslokal. De hade även krossat flera glasrutor och brutit dörrar.
Om något är stulet är i nuläget oklart.
Linn SvenssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.