Annons
Feature

Krönika: ”Mannen, myten, tv-legenden”

Det är nästan exakt tjugo år sedan Trafikmagasinet skrotades av Sveriges Television och än idag finns inget ersättningsprogram värd namnet. Många tittare hör fortfarande av sig och det värmer alldeles extra i hjärtat när man får höra att vissa satt i pappas knä och kollade på ”Perstad & Glenning” i stället för barnprogrammen. Men det få vet är att det första programmet höll på att sluta i katastrof innan det ens sänts.
Publicerad 6 augusti 2023
Detta är en personligt skriven text i Kalmarposten. Åsikter som uttrycks är skribentens egna.
Trafikmagasinet
TrafikmagasinetFoto: CNP AB

• • •

De mest seriösa har koll på hur många gånger Christer Glenning använde sina favorituttryck som ”uj, uj, uj” när något var riktigt dåligt eller ”den ser ut som en överjäst limpa” när han beskrev designen på en ny modell. Christer brukade hyllas som en av landets främsta motorjournalister - men visste du att han även varit kock och dansbandsmusiker?

Mannen, myten, tv-legenden
Mannen, myten, tv-legendenFoto: CNP AB
Annons

• • •

När jag träffade Glenning första gången jobbade han på tidningen Vi Bilägare. Christers lättsamma jargong och utstrålning i kombination med sina teknikkunskaper gjorde valet enkelt och under närmare 25 år var vi parhästar i tv-rutan. Skulle man köpa ny bil var det närmast en självklarhet att först veta testresultatet från Trafikmagasinet. Gjorde bilen succé citerades det blixtsnabbt i annonser men det fanns även exempel på raka motsatsen där missunnsamma grannar firat bottennappet som redan står parkerad på familjen Svenssons garageuppfart.

Mannen, myten, tv-legenden
Mannen, myten, tv-legendenFoto: CNP AB

•• •

Att testa bilar på bästa sändningstid i televisionen var något helt nytt 1978 och vi fick börja med att ta fram testnormer. Där ingick bland annat ett undanmanöverprov som senare döptes till älgtestet och första misslyckandet stod Skoda 120 LS för - som välte i mopedfart! Även en ny Fiat Ritmo reagerade nyckfullt och tekniker flögs upp från fabriken i Turin. Några månader senare presenterade man ändringar som gjorde bilen säker.

Mannen, myten, tv-legenden.
Mannen, myten, tv-legenden.Foto: CNP AB

• • •

Christer Glenning var aldrig rädd att bli skitig under naglarna och varje testbil hissades upp för att undersöka viktiga komponenter som styrning och bromsar. Hur många motorjournalister gör det idag? Saab förlängde exempelvis nybilsgarantin med ett år sedan vi bevisat att ägarnas klagomål stämde. Våra biltester var sakliga och vi redovisade öppet vad som inte fungerade. Fortfarande använder flera europeiska tv-bolag Trafikmagasinets testnormer från startåret.

Mannen, myten, tv-legenden
Mannen, myten, tv-legendenFoto: CNP AB

• • •

Men det få vet är att första avsnittet höll på att sluta i katastrof innan det ens sänts. Ett par tekniker som lånats in till Falun från tv-huset på Gärdet i Stockholm hoppade av i sista stund i besvikelse över att programmet inte gjordes i huvudstaden. Så med nattåget från Göteborg kom en blixtinkallad bildproducent och inte bara premiären var räddad – även lokalredaktionen i Falun räddades eftersom man tidigare hotats med nedläggning.

Även om Trafikmagasinet är historia så lever historierna om Trafikmagasinet i allra högsta grad – inte minst på Facebook. Jag har sett att Glennings favorituttryck ”lull-lull” fortfarande används flitigt i motorjournalistkåren och du kanske undrar över innebörden? Jo, att en bil har mycket extrautrustning. Christer själv lämnade jordelivet hastigt 1998, enbart 58 år gammal.

Vi är många som saknar dig!

Text: Carl-Ingemar Perstad, CNP: s USA-korrespondent / © CNP AB

Annons
Annons
Annons
Annons