Annons

Covid-19 torsdag: Nära 150 personer konstaterat smittade senaste dygnet

147 personer har konstaterats smittade det senaste dygnet och totalt har 11 915 personer i länet fått smittan bekräftad.
Publicerad 18 mars 2021
Foto: Agnes Aronsson

På torsdagen är 36 personer inlagda på sjukhus i länet för vård av covid-19, vilket är tre färre än under gårdagen. Sju av dessa vårdas på intensiven, sex i respirator. Sex personer har kunnat skrivas ut det senaste dygnet.

Totalt har 115 personer dött då de vårdats för covid-19 på länets sjukhus.

Annons

De siffror Region Kalmar län rapporterar dagligen tar inte med dödsfall från exempelvis äldreboenden. Socialstyrelsen rapporterar dock siffror, som bygger på alla dödsorsaksintyg som skickats in senast tre veckor efter dödsfallet. Enligt Socialstyrelsens senaste siffror har 214 personer i länet covid-19 som angiven dödsorsak.

Så många bekräftade fall av covid-19 finns i länet:

Talet inom parentes visar ökningen från dagen innan.

Kalmar: 3 584 (+41)

Västervik: 1 980 (+21)

Oskarshamn: 1 387 (+27)

Vimmerby: 821 (+7)

Mönsterås: 751 (+19)

Nybro: 677 (+4)

Hultsfred: 659 (+5)

Mörbylånga: 566 (+11)

Borgholm: 298 (+5)

Emmaboda: 294 (+4)

Torsås: 226 (+2)

Högsby: 192 (+1)

Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons