Då vankas det jobbmässa i Kalmar

Publicerad 13 februari 2023
Guldfågeln Arena
Guldfågeln ArenaFoto: Linus Gunnarsson

Om man är ute och sonderar terrängen för jobbmöjligheter kan man med fördel skriva upp den 15 februari i kalendern. Då vankas det nämligen jobbmässa på Guldfågeln Arena i Kalmar.

Det kommer att finnas över 60 olika arbetsgivare på plats som har ett rekryteringsbehov. Tillsammans har man över 3 000 olika anställningar som behöver tillsättas.

Det är Kalmar kommun, Mörbylånga kommun, Nybro kommun, Borgholms kommun, Torsås kommun och Emmaboda kommun som arrangerar jobbmässan.

Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.