Daskade kvinna på rumpan – döms för sexuellt ofredande
En man i 40-årsåldern döms för sexuellt ofredande efter att ha daskat en kvinna på rumpan under en utekväll i centrala Kalmar.
Publicerad 6 september 2022
Det var i vintras som mannen och kvinnan, som sedan tidigare var okända för varandra, var på samma pub i Kalmar. När kvinnan stod i en toalettkö ska mannen ha gått förbi och daskat kvinnan kraftigt på rumpan, som efter händelsen blev mycket upprörd.
Den dömde mannen erkänner att han har daskat målsägande på rumpan, men hävdar att han trodde att det var en bekant till honom och att han inte ska ha haft något sexuellt uppsåt med gärningen.
Mannen döms till omkring 4000 kronor i böter.
Linn SvenssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.