Flera bilstölder i länet de senaste dagarna
Det var i lördags vid lunchtid som en bil blev stulen utanför en affär i Kosta. Bilens ägare var inne i affären och handlade när en okänd gärningsperson hoppade in i bilen och körde iväg med den. När polisen anträffade bilen på Ledungsvägen i Kalmar under tisdagsmorgonen var den falskskyltad med någon annan bils registreringsnummer.
– På Ledungsvägen hittade vi en bil som var tillgripen i Kosta och då uppmärksammade vi att ett annat fordon där också var tillgripet, säger Robert Loeffel, polisens presstalesperson i Kalmar.
Den andra bilen som upptäcktes hade stulits från Emmaboda, men ägaren hade ännu inte uppmärksammat stölden. Det finns i nuläget ingen misstänkt för bilstölderna.
– Vi ska titta på bilarna och göra teknisk undersökning. Sedan får ägarna tillbaka dem, säger Robert Loeffel.
Vid 18-tiden på tisdagen inträffade ännu en bilstöd. Denna gång från Åsvägen i Kalmar.
– En kvinna öppnade bilen och satte i bilnycklarna. Sedan kom hon på att hon glömt något i bostaden, gick in och när hon kom ut var bilen borta. I bilen fanns även en mobiltelefon som blev stulen, säger Robert Loeffel.
Bilen är ännu inte anträffats och det finns ingen misstänkt.