Hotfull situation på arbetsplats – två män anmälda

En kvinna upplevde en situation på sin arbetsplats som hotfull. Nu har händelsen polisanmälts.
Publicerad 29 oktober 2020
Genrefoto.
Genrefoto.Foto: Mostphotos

En anmälan har inkommit till polisen gällande två okända personer som uppträdde hotfullt mot en kvinna på hennes arbetsplats på Hansaområdet i Kalmar. Det ska ha inträffat den 27 oktober 21.20 till 21.50.

– Två män kom in i butiken där hon jobbar och hon känner igen dem sedan tidigare. Männen kände sig iakttagna och blev hotfulla mot henne, och ville inte lämna butiken. Kvinnan upplevde det som en hotfull situation. När de så småningom lämnade ringde hon polisen, säger Eva-Lotta Hermansson Truedsson, kommunikatör vid polisen.

Målsägande är en kvinna född -68. Det finns i nuläget inga misstänka. Brottsrubriceringen är ofredande.

Agnes AronssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.