Ica återkallar korv: ”Ser mycket allvarligt på det inträffade”
Publicerad 20 oktober 2022
Ica återkallar en omgång av produkten Kycklingstekkorv 800 gram, från sitt egna märke. Detta på grund av att omgången kan ha packats med fel produkt och innehåller gris och nötkött med EU-ursprung istället för kycklingstekkorv med svenskt ursprung.
– På ICA gör vi noggranna kvalitetskontroller av alla våra egna produkter. Vi ser mycket allvarligt på det inträffade och återkallar produkten. Vi utreder nu vilka åtgärder vi behöver vidta för att detta inte ska ske igen, säger Lena Sparring, kvalitetschef ICA Sverige, i ett pressmeddelande.
Återkallelsen gäller ICA Kycklingstekkorv 800g med bäst före datum 2022-11-21.
Ica uppmanar kunder att lämna tillbaka produkten där den köptes.
Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.