Annons
Inbrott i nybyggda hus: ”Tömde huset på vitvaror”
Förra veckan fick två pågående husbyggen i Rockneby inbrott. Där stals bland annat luftvärmepumpar för nära 200 000 kronor. Nu har ytterligare husbyggen blivit drabbade.
Publicerad 15 februari 2022
Den här gången är det två nybyggda hus på Mätarevägen i Norra Kalmar som drabbats.
Under natten mot fredagen gick ett larm till ett nybyggt hus i området. Polis och väktare åkte till platsen, men ingen var kvar på platsen. Det enda tjuven, eller tjuvarna, hann få med sig var en nyckel. Nästkommande natt var gärningsmännen tillbaka i samma område – och blev mer lyckosamma.
– Då tömde man huset på vitvaror. Man tog mikro, torktumlare, tvättmaskin, diskmaskin, spishäll och en köksfläkt. Det uppges vara värt omkring 75 000 kronor, säger Robert Loeffel, presstalesperson vid polisen.
Det finns i nuläget ingen misstänkt.
Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons