Inställda operationer i Kalmar kan ta två år att arbeta ikapp

Med anledning av pandemin har många planerade operationer fått skjutas fram i tid. På länssjukhuset i Kalmar kan det ta upp till två år att komma ifatt.
Publicerad 15 juli 2021
Foto: Foto sjukhus: Kajsa Sjögren, Foto Johan Rosenqvist: Region Kalmar län

Vårdskulden är stor i Kalmar län på grund av pandemin. På länssjukhuset i Kalmar har man en skuld på 203 operationsdagar och i Oskarshamn 184, det rapporterar SVT.

– Vi har haft nästan all covidvård, framför allt intensivvården, på Länssjukhuset. Det har inneburit att vi har minskat antalet operationer högst väsentligt, säger Johan Rosenqvist, hälso- och sjukvårdsdirektör i Region Kalmar län, till SVT.

Enligt Johan Rosenqvists bedömning kommer det att ta en ganska lång tid att arbeta av vårdskulden – minst ett till två år.

Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.