Kille urinerade på tomt och drog kniv mot personer
Det var i september i Färjestaden på Öland som händelsen utspelade sig.
17-åringen hade druckit öl och gick in på en tomt för att urinera. Han ställde sig i anslutning till en källartrappa till villan. En person som befann sig i ett gästhus på tomten hörde ljud från källartrappan och trodde att det rörde sig om ett inbrottsförsök.
Personen i gästhuset och ytterligare en person från villan gick ut för att konfrontera 17-åringen. Personerna försökte få 17-åringen att identifiera sig och uppge kontaktuppgifter till hans föräldrar. Händelseförloppet pågick i cirka fem minuter och slutade med att 17-åringen drog kniv riktad mot personerna. Därefter lämnade 17-åringen och anslöt till sina kamrater som väntade utanför tomten.
17-åringen menar personerna höll fast honom i armarna och att det var därför som han till slut i panik drog kniv för att undkomma situationen. De två personerna har förnekat att de höll fast 17-åringen men har gett uttryck för att någon av dem möjligen föste eller vidrörde 17-åringen.
Tingsrätten menar att viss handpåläggning saknar betydelse i skuldfrågan.
”Det var under alla förhållanden uppenbart oförsvarligt av NN att dra kniv på det sätt som skett”, skriver tingsrätten i domen.
Socialnämnden och föräldrarna har funnit att ungdomstjänst är en adekvat och lämplig påföljd. Tingsrätten gör ingen annan bedömning och dömer 17-åringen till 35 timmars ungdomstjänst. Han ska även betala skadestånd de två målsägande med 5 000 kronor vardera.