Annons

Klart: Profilerna som kommer till Kalmarsundsveckan

Kalmarsundsveckan genomförs i år 8-10 september, och moderator första dagen blir forskaren och folkbildaren Emma Frans.
Publicerad 18 juni 2021
Emma Frans och Marcus Oscarsson kommer till Kalmarsundsveckan.
Emma Frans och Marcus Oscarsson kommer till Kalmarsundsveckan.Foto: Simon Hastegård/Bildbyrån

”Vad kan göras för att öka landsbygdens attraktivitet?” och ”Vad har COVID-19 gjort med oss?”, är frågor som ska diskuteras under ledning av Emma Frans.

Under dagen deltar bland annat IFK Kalmar och Kalmar FF när det ska diskuteras på temat ”Tillsammans för en hållbar stad”.

Annons

Moderator dag två blir en favorit i repris, den politiske expertkommentator Marcus Oscarsson. Det ska pratas fiskvandring, framtidsspaningar och smart vattenanvändning och en hållpunkt har titeln ”Kalmars väg till Paris”.

”En cirkulär framtid” är ett tema för dagen.

Tredje dagens moderator blir professor Tomas Kåberger. På scenen syns då även bland annat föreläsaren Anders Ekström som ska prata digitaliseringen.

Simon KarlssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons