Kristian och Ulfs osannolika upptäckt – en älg stod i deras färgbutik
Kristian och Ulf arbetar i färgbutiken Andra vågen i Berga industriområde i Kalmar. Onsdagsförmiddagen flöt på som vanligt och de hjälpte kunder i butiken. När ett par kunder hade lämnat och det var tomt i butiken hörde de att det prasslade i lokalen.
– Jag undrade vad det var som lät, så jag gick runt hörnet och tittade. Där står en livs levande älg, tre-fyra meter ifrån mig, och den började sparka runt. Jag fick en sådan jäkla puls, säger Ulf Landström.
– Jag tyckte Uffe skrek: ”Det är eld, det är eld!”. Jag trodde att det brann så jag sprang dit. Då säger Uffe: ”Nej, det är en älg för fan!”, säger Kristian.
– Det är så surrealistiskt, jag var tvungen att titta flera gånger. Vad är oddsen? Mitt i ett område fullt med trafik och det står en älg i en färgbutik, det är helt galet. Det är synd om älgen, den är ju jättestressad.
Hur älgen har smugit oupptäckt in i butiken är en gåta. När chocken hade lagt sig larmade Kristian och Ulf polisen, som inte riktigt trodde på uppgifterna till en början.
– Han på ledningscentralen började skratta och trodde att det var ett skämt, säger Ulf.
Polisen anländer och får se älgen med egna ögon stå lugnt och stilla i lokalen. De kontaktar jägare och snart börjar diskussionen om vad man ska göra med djuret. Beslut tas om att älgen ska skjutas och en av jägarna som finns på plats smyger in i lokalen – strax därefter avlossas ett skott.
Polis och jägare lämnar över händelsen till Kristian och Ulf, som funderar på vad de egentligen har varit med om.
– Täcker försäkringen viltskador i en butik? Att det här hände finns ju inte på världskartan. Det borde vara större chans att vinna en miljon på lotto än att man har en älg i butiken.
Nedan ser ni film från när älgen är i butiken: