Bil blev påkörd på Ölandsbron – misstänkt rattfylleri

Publicerad 9 december 2022
Ölandsbron.
Ölandsbron.Foto: Linus Gunnarsson

Klockan 10.48 på fredagen larmas räddningstjänst, polis och ambulans med anledning av att det inträffat en trafikolycka på Ölandsbron.

Enligt Trygghets-och larmcentralen ska det röra sig om en personbil som kört på en annan bil bakifrån. Inga personskador ska ha uppkommit i samband med olyckan.

Vid 11.20-tiden är räddningstjänst fortfarande på plats vid olycksplatsen för att plocka rent på vägen. Trafiken mot Kalmar leds växelvis till cirka klockan 11.40.

En av förarna har blåste positivt och är omhändertagen av polis för vidare kontroll. Båda bilarna bärgades.

Här ska olyckan ha skett enligt larmet:

Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.