Lekar och pyssel lockade många barn till stadsfesten
Strax intill matmarknaden som många människor besökte under torsdagen, fanns ett passande plats till barnen. Rädda barnen tillsammans med bland annat kultur-och fritidsnämnden anordnade en aktivitet som anpassar sig till de yngre.
På plats fanns det en mängd olika saker att göra. Allt i från trekamp till att sitta och pyssla. Tvillingarna Isa Velander och Alice Velander, 9 år har åkt båten över Kalmarsund för att vara med på stadsfesten. Först hamnade de i Stadsparken för att pyssla tillsammans med Hanna Lindholm. Hon är aktivitetsledare för Rädda barnen.
Efter deras besök i Stadsparken ska de gå och titta på Theoz. Alice Velander har bestämt sig för att göra ett armband där det står Theoz i bokstäver dagen till ära. När KalmarPosten frågade vad favoritlåten var, svarade Isa Velander snabbt på frågan.
– Min favoritlåt är Otursdag, säger Isa Velander.
Några andra som också har tagit sig till Stadsparken är Elis Bergström, Arvid Eriksson, Karin Eriksson och Ebbe Eriksson. De har precis testat på trekampen och satte sig efteråt i gräset för att ta sig an nästa sak att göra för dagen.