Lex Maria: Läkare missade hjärtinfarkt – patient fick akut hjärtstopp elva månader senare
En man i 75-årsåldern sökte vård för trötthet och viktnedgång, samt ett tryck för bröstet som förekommit tre veckor tidigare. Den behandlande läkaren missade att EKG-undersökningen visade en genomgången hjärtinfarkt. Troligtvis skedde misstaget på grund av en felaktig jämförelse med samma EKG i databasen, samt på grund av misstolkning av mannens sjukhistorik.
Mannen drabbades av akut hjärtstopp elva månader senare, men överlevde tack vare hjärt- och lungräddning och defibrillering av personer i närheten. Nu har mannen fått en pacemaker och utredning av hjärtsjukdomen pågår.
Händelsen hade sannolikt kunnat undvikas om man redan vid första besöket remitterat mannen för utredning. Nu har Charlotte Joborn, chefsläkare inom primärvårdsförvaltningen, gjort en anmälan enligt lex Maria efter den missade hjärtinfarktdiagnosen.