Man hotade vårdpersonal med brandsläckare – övermannades av flera poliser

Det var under onsdagen som polis larmades till akuten på Kalmar länssjukhus med anledning av att en man hotade personalen.
Publicerad 21 oktober 2021
Genrefoto: Mostphotos
Genrefoto: Mostphotos

Det var vid 15-tiden på onsdagen som polisen kallades till sjukhuset med anledning av att en man uppträdde hotfullt mot personalen.

– Han hade sökt vård och var väldigt narkotikapåverkad. Han hotade personalen med en brandsläckare. Flera polispatruller anlände till platsen och övermannade honom, säger polisens presstalesperson Robert Loeffel.

Mannen, som är i 45-årsåldern, betedde sig våldsamt mot poliserna vid omhändertagandet. Han hade då en mindre mängd narkotika på sig. Mannen misstänks nu för olaga hot mot grupp, våldsamt motstånd, samt ringa narkotikabrott eget bruk och innehav.

Agnes AronssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.