Man hotades – tvingades swisha pengar
En man ska ha blivit utpressad i området vid Berga i Kalmar. Han tvingades swisha pengar till en annan man.
Publicerad 18 augusti 2020
– Målsägande säger att han har blivit hotad och tvingats göra flera swishbetalningar till den misstänktes konto. När patrullen kommer dit fanns bara målsägande kvar på platsen, säger polisens kommunikatör Thomas Johansson.
Målsägande är en man född -76 och den misstänkte är en man född -93, som står som innehavare av kontot.
Enligt anmälan ska utpressningen ha inträffat någon gång mellan förra måndagen och i lördags. Det framkommer inte av anmälan hur mycket pengar det rör sig om.
Agnes AronssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.