Matmarknad lockade hungriga magar och sniffande nosar
När ”International Food Festival” satt upp sina 36 matstånd med mat från 21 länder hade stadsfesten officiellt smygstartat. Stadsparken i Kalmar var under onsdagen fylld av Kalmarbor och besökare som ville testa på grekiska biffar, nudlar, engelsk fudge och rejäla amerikanska hamburgare.
Två besökare som ville se vad marknaden hade att erbjuda var Elin Andersson med farmor Birgitta Andersson.
– Jag vill testa allt som är gott, säger Birgitta.
– Och jag gillar ost och skinka. Det vill jag ha, säger Elin.
Matmarknaden är på plats under helgen i samband med stadsfesten och har tidigare varit på plats i Kalmar.
– Vi försöker att vara så autentiska som möjligt. Kommer du bort till venezuelanerna så pratar de spanska, går du till polackerna så pratar de polska och fransmännen franska. Vi försöker att hålla det så att det land man representerar även är det man kommer ifrån, sa eventansvarige Robert Norrhede under tisdagen.
Att det blåste hindrade alltså inte besökarna att dra sig från marknaden – tvärtom så spred sig nog doften av all mat bättre. Det märktes bland de många sniffande hundar som fick följa med sina hussar och mattar.
Se fler bilder från marknaden här: