Musik på Larmtorget – han är helgens artist
Artisten har gjort sig folkkär med hitlåtar som ”Hos dig är jag underbar” och ”Du får göra som du vill”. Men det bjuds alldeles säkert på nya låtar då han i maj släppte sitt senaste och sjunde album.
– Innan har man fått lita på sin producent, men den här gången har jag haft så lång tid på mig att tänka: vad vill jag göra och hur vill jag sjunga. Så nu sjunger jag ännu bättre än jag brukar göra. Det är en del av skivan där jag faktiskt ger tillbaka till mig själv lite grand, säger Patrik Isaksson i ett pressmeddelande.
Konserten med Patrik Isaksson drar igång 16.30 den 9 september. Supportakt för dagen är Kapten Grå, som kliver på scenen klockan 15.45.
Det var tidigare annonserat att öländskan Lovisa Niklasson skulle uppträtt, men hon har blivit tvungen att lämna återbud.