Ny YH-utbildning till Kalmar: ”Täcker upp efterfrågan”
Utbildningen kommer att äga rum på Axel Weüdelskolan i Kalmar och startar i september 2021. Utbildningen omfattar 400 yrkeshögskolepoäng och utbildningstiden är två år.
Efter att studenterna har fått sin examen som Cloud and IT-infrastructure specialist så har de fått specialiserad kompetens inom molntjänster vid planering, utveckling, implementering och dokumentation av omfattande infrastrukturprojekt.
– Axel Weüdelskolan och Kalmarsunds gymnasieförbund är en modern utbildningsanordnare som förser invånarna i förbundets medlemskommuner med möjligheter till kompetensförsörjning. Det råder stor kompetensbrist inom digitalisering och IT i såväl privat som offentlig sektor så det här kommer att bli en utbildning som täcker upp efterfrågan på arbetsmarknaden, säger Monica Thiel, rektor på Axel Weüdelskolan, i ett pressmeddelande.
– Arbetet med att ta fram utbildningen har skett i samverkan med arbetslivets och involverade företagares behov. Axel Weüdelskolan, Näringslivsenheten i Kalmar kommun och IT-företaget Atea har samverkat i arbetet med att utforma utbildningen och ansökan. Det finns också utrymme för fler företag att delta i utbildningssatsningen, säger Lennart Nordström, projektledare av yh-utbildningen.
Det krävs inga förkunskaper för att gå utbildningen, förutom de som ingår i den grundläggande behörigheten.