Nya flyglinjen mellan Kalmar och Bromma avbryts
Air Leap avbryter uppstarten av flyglinjen mellan Kalmar och Bromma.
Publicerad 11 augusti 2020
Air Leap har beslutat att avbryta höstens uppstarter av destinationerna Kalmar och Örnsköldsvik på grund av den rådande Covid-19 pandemin. Det ska även bero på den långsamma ökningen i efterfrågan på flygresor. Flygen skulle ha gått mellan Kalmar och Bromma, men det blir inget med det i nuläget.
– För oss är det självklart jättetråkigt att uppstarterna inte blir av, men vi måste ändå titta på efterfrågan. Vi hoppas självfallet att i framtiden kunna starta dessa linjer när resandet har återgått till det normala, säger Emelie Ahlin, Marknadschef Air Leap i ett pressmeddelande.
Resenärer som redan har bokat resor kommer att bli kontaktade av Air Leaps support. Bokade biljetter återbetalas.
Agnes AronssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.