Polis såg rökpelare – bil hade satts i brand och bredvid låg kilovis av kopparkabel

Vid 04.30 på på måndagen befann sig en polispatrull vid Boxforsvägen i Blomstermåla. Plötsligt ser de en rökpelare från skogen.
Publicerad 9 maj 2023
PolisbilKalmarposten
PolisbilKalmarpostenFoto: Linus Gunnarsson

– Det var en bil som brann. Man har kört i diket och tänt eld på bilen. Vid bilen hittades en säck med 30 kilo kopparkabel, säger Robert Loeffel, presstalesperson vid polisen.

Räddningstjänst larmades som senare kunde släcka branden. Polisen har nu upprättat två anmälningar, en gällande skadegörelse genom brand och en gällande stöld av kopparkabeln.

Det finns i nuläget ingen misstänkt.

– Vi har inte lyckats nå ägaren till bilen ännu.

Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.