Annons
Polis stoppade manipulerad A-traktor – tagen i beslag
Kalmar • Publicerad 2 februari 2023 • Uppdaterad 3 februari 2023
Under natten till onsdagen kunde polisen i Kalmar stoppa en A-traktor på Källarmästarvägen som polis misstänkte körde för fort.
När polis fick stopp på fordonet förstärktes polisens misstankar då polisen såg att A-traktorn gick att köra fortare.
– När polisen kikar in i traktorn ser de att den är manipulerad och att spärrarna för lägre hastighet var satta ur funktion. De tog A-traktorn i beslag och kommer genomföra en teknisk undersökning, säger polisens presstalesperson Robert Loeffel.
Föraren, en kille i 18-årsåldern, misstänks nu för olovlig körning.
Linn SvenssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons