Annons

Polispatruller stoppade drograttfyllerist i Tegelviken

Publicerad 14 september 2023
Polisbilar, genrefoto.
Polisbilar, genrefoto.Foto: Mostphotos

Tidigt på onsdagsmorgonen fattade en polispatrull som befann sig i Tegelviken i Kalmar misstanke mot en bilist, en man i 45-årsåldern. Föraren stoppades på Ljungs väg vid 06.52. Två polisbilar med blåljus och flera poliser befann sig på platsen, enligt vittnesuppgifter.

– Patrullen är ute och gör stopp och kontroll på vägen efter att man sett hur en bil framförts på Tegelviksvägen och Jungs väg i Kalmar. Föraren blir misstänkt för flera brott. Han körde utan körkort och har gjort detta tidigare, därför blir det grov olovlig körning. Sen misstänka han även för drograttfylleri, rattfylleri och ringa narkotikabrott eget bruk eftersom han var påverkad, säger polisens presstalesperson Eva-Lotta Hermansson Truedsson.

Polisen har upprättat en anmälan.

Agnes AronssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons