Annons

Region beredda att ge miljoner för att flytta museiföremål

Kalmar läns museum kan få 7,5 miljoner kronor från Region Kalmar län för att renovera och magasinera gamla föremål, mot förutsättning att Kalmar kommun ”skjuter till” lika mycket.
Publicerad 14 december 2022
Foto: Leif Ingvarsson/Mostphotos

Beslutet om miljonregnet på 7,5 miljoner till museet gäller mot förutsättningen att Kalmar kommun ”skjuter till” lika mycket, skriver regionen i ett pressmeddelande efter tisdagens beslut av Regionsstyrelsen.

Miljonerna är ett ovillkorat kapitaltillskott och ska användas för att flytta museets föremålssamling från Ångkvarnen. Totalt ska det röra sig om cirka 500 000 föremål som behövs flyttas till magasinslokalerna i gamla Volvofabriken vid Hansa City. Innan flytten behöver föremålen renoveras och ställas i ordning, vilket pengarna också ska räcka till.

Annons

Arbetet beräknas starta 2023 och pågå ett antal år. Kostnaden för flytten beräknas till totalt tolv miljoner kronor.

Linn SvenssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons