Sång- och dansglädje – nu är det dags för Funkisfestivalen
För andra året i rad arrangeras Kalmars egna deltävling av Funkisfestivalen.
Publicerad 8 februari 2023
Den efterlängtade Funkisfestivalen är tillbaka och denna gången anordnas den i Jenny Nyströmsskolans aula. I år är det 19 bidrag anmälda till Kalmars deltävling.
Biljetter till festivalen går att hitta på kommunens hemsida och det kommer även att gå att ta del av showen på kommunens Facebooksida via en livsändning. Festivalen går av stapeln den 11 februari.
Totalt genomförs Funkisfestivalens olika deltävlingar i 23 kommuner över hela Sverige. Efter deltävlingarna är det dags för semifinaler på Nalen i Stockholm och riksfinalen äger rum på Stockholm Waterfront.
Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.