Annons
JUST NU: Sju personer åtalas efter skjutningen vid Coop
Sju personer, från åldrarna 15 till 27, åtalas efter mordförsöket på en 16-årig man vid Coop i Norrliden förra året.
Kalmar • Publicerad 31 maj 2023
En 15-årig man åtalas för mordförsök efter att han misstänks ha varit den som skjutit den 16-åriga mannen. Två andra män, en 16-åring och en 17-åring, åtalas för anstiftan till försök till mord. En 19-årig man och en 27-årig kvinna åtalas för medhjälp till försök till mord och ytterligare två personer, en 25-årig man och 17-årig man, åtalas för skyddande av brottsling. Majoriteten av personerna sitter häktade.
Det var den 18 december förra året som den 16-åriga mannen blev skjuten utanför Coop i Norrliden. Han träffades med ett skott i ansiktet och fick föras till sjukhus med allvarliga skador, men överlevde. Den åtalade 15-åriga mannen kunde gripas dagen efter skottlossningen på en adress i Stockholmsområdet.
Linn SvenssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons