Stabilt läge inom vården – minskning av svårast sjuka
Antalet inlagda på vårdavdelningar har varit i stort sett konstant. Totalt 34 personer var på onsdagsmorgonen inlagda på länets sjukhus, varav två vårdas på intensivvårdsavdelning. Hittills har 19 personer avlidit i bekräftad covid-19-infektion.
– Vi ser en minskning över tid när det gäller de svårast sjuka som behöver intensivvård. Vi är nu nere i samma antal patienter som i början av april. Nu återstår att se om denna utveckling håller i sig, säger hälso- och sjukvårdsdirektör Johan Rosenqvist i ett pressmeddelande.
En anledning till att Kalmar läns stabila siffror kan vara att man ligger flera veckor efter Stockholmsområdet och att Folkhälsomyndighetens förhållningsregler därför har fått större effekt här.
– Men för den skull gäller det inte att släppa efter nu utan att fortsätta agera ansvarsfullt inte minst för att skydda våra allra äldsta, de mest sköra i samhället, säger smittskyddsläkare Lisa Labbé Sandelin.