Triangelteatern fick tänka om – spelade flera föreställningar
Triangelteatern har under flera år gett välbesökta föreställningar under Kalmar stadsfest. Då denna ställdes in i år så öppnades dock en annan möjlighet, att få spela inför 50 personer per gång under flera föreställningar i helgen, den 9 augusti.
Föreställningen “Det egendomliga huset” är en föreställning om två flickor som tillsammans med sin lite förvirrade mamma beslutar sig för att istället för att tälta, sova över i ett övergivet hus de hittar i skogen.
Det visar sig att huset inte alls är övergivet. Här finns både anskrämliga häxor, en danstokig friherre och en greve som tror att han kan sjunga. Ungdomarna som agerade hade kontakt med barnen i publiken som ibland fick interagera i föreställningen.
Det var en varm dag och svettigt värre för ungdomarna som gav föreställningen fyra gånger efter varandra. Fast efter en vår med många inställda föreställningar tyckte de förstås att det var jätteroligt att få stå på scenen och i slutet av den lilla föreställningen bjöds det på show. Jobbat med ungdomarna har Mari Almljung gjort.