Intresset är tillräckligt stort - Kreugermusikalen kommer att sättas upp
– Vi är fantastiskt nöjda med gensvaret. Tacka alla som tror på oss. Kalmarborna vill uppenbarligen att den här musikalen sätts upp. Intresset för tändstickskungens liv är stort, skriver Jonas Hellberg och Michael Ländin, initiativtagare och författare samt kompositör till musikalen, i ett pressmeddelande.
Hellberg och Ländin är tacksamma över att inte bara privatpersoner har hjälpt dem att nå sitt mål, utan att även flera lokala företag har stödköpt biljetter.
Härnäst kommer producent och regissör anlitas. De får i sin tur sätta samman ensemblen, välja musiker och övrigt konstnärligt team.
– Eftersom en sådan här produktion är kostsam att genomföra och intresset är så stort släpper vi ytterligare 100 VIP-biljetter till försäljning till specialpris. Därefter kommer vi att öppna upp försäljning till ordinarie pris. Vill man stödja oss tidigt i produktionen så finns goda chanser. Vi söker även sponsorer och samarbetspartners, förklarar Michael Ländin.