Annons

Hundslagsmål när hund slet sig – ung man blev biten

Publicerad 27 juni 2022
Foto: Mostphotos

På midsommaraftonskvällen gick en man i 25-årsåldern på promenad med sin hund i Mönsterås kommun. Enligt en polisanmälan ska en annan hund plötsligt ha slitit sig från en lina och sprungit ut från en trädgård.

– Det blev hundslagsmål och när han skulle dela på dem säger han sig ha blivit biten i armarna, säger Robert Loeffel, presstalesperson vid polisen.

En anmälan om vållande till kroppsskada och brott mot lagen om tillsyn över hundar och katter är upprättad. Det finns i nuläget ingen misstänkt.

– Vi har vissa uppslag om vilken trädgård den kan ha kommit ifrån.

Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons