Tjuvar trängde sig in i fritidshus

”De har brutit upp ett fönster på baksidan och gått in genom altandörren”, säger polisens presstalesperson Robert Loeffel.
Publicerad 11 augusti 2020
Genrefoto.
Genrefoto.Foto: Mostphotos

Det var under måndagen som ett försök till inbrott inträffade i ett fritidshus i Fliseryd, Mönsterås kommun.

– De har trängt sig in i ett fritidshus och försökt tillgripa saker, men ingenting blev stulet. De har brutit upp ett fönster på baksidan och gått in genom altandörren. De sökte igenom huset och rotade i skåp, säger Robert Loeffel, polisens presstalesperson i Kalmar.

För tillfället bodde ingen i huset. Det finns i nuläget ingen misstänkt till stöldförsöket.

Agnes AronssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.