Annons

Öländska släpper debutsingel om ett krossat hjärta

Den öländska singer/songwritern Lovisa Niklasson släpper i maj sin debut-EP ”Skyttegravar”. Men redan idag släpper debutanten titellåten som singel.
Publicerad 19 mars 2021
Lovisa Niklasson
Lovisa NiklassonFoto: Pressbild

19-åriga Lovisa är uppvuxen på södra Öland, precis intill Stora alvaret. En plats som inspirerat artistens musikaliska uttryck. Både den kommande EP:n och singeln handlar om ett krossat hjärta.

– Skyttegravar handlar om att inte vilja inse att något tagit slut, men också om att känna sig förd bakom ljuset. Som att de båda parterna involverade i en och samma händelse haft helt olika syn på den och agerar därefter. Den ena helt uppslukad i hoppfullhet, ett slags fasad i hopp om att kunna lura sig själv att allt faktiskt är okej, medan den andra förbereder sig för konflikt, säger Lovisa i ett pressmeddelande.

Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons