Man gripen misstänkt för mordbrand efter brand i garagelänga
Vid klockan 04.50 på lördagen larmades räddningstjänst med anledning av en brand i en byggnad på Skånegatan i Nybro.
Det visade sig senare vara en brand i en garagelänga som sträcker sig över två tomter. Det brann i ena halvan av garagelängan och räddningstjänsten arbetade med att förhindra spridning till den andra halvan.
– Branden är släckt och det är överlämnat till ägaren, säger Jesper Berglund, vid Trygghets- och larmcentralen vid 07-tiden.
Vid klockan 08.30 meddelar polisen att man har gripit en man i 50-årsåldern misstänkt för mordbrand, narkotikabrott samt stöld alternativt försök till stöld genom inbrott i bil.
– Det är en ledig kollega som hör något skrik eller liknande utomhus som man reagerar på. Ganska snabbt ser man elden i närheten och upptäcker i samma veva ett inbrott, eller inbrottsförsök, i en bil på samma gata, säger Kim Hild, presstalesperson vid polisens ledningscentral i Malmö.
En man sågs springa från platsen och polis letade i närområdet efter den misstänkta gärningsmannen.
– En polispatrull ser en person i en trädgård på baksidan av ett hus. Till slut får man tag på mannen som grips.