Man i 60-årsåldern död efter arbetsplatsolycka på sågverk
Under onsdagen vid 16:30-tiden inkom ett larm om en arbetsplatsolycka i Orrefors. Det rörde sig om två personer som varit inblandade i en arbetsplatsolycka på ett sågverk, där de ska ha fått gods över sig.
Under onsdagskvällen uppgav polisen att en av de skadade, en man i 60-årsåldern, hade avlidit av sina skador. Mannens anhöriga har underrättats.
Den andre skadade, en man i 35-årsåldern, vårdas på sjukhus. Polisen har ingen information om hans skadeläge.
Polisen har inlett en förundersökning om grovt vållande till annans död samt grovt vållande till kroppsskada.
Blåljuspersonal i form av polis, räddningstjänst och ambulans skickades till platsen i samband med olyckan. Polisen uppgav till en början att de båda männen var allvarligt skadade. Området spärrades av för att polisens tekniker skulle kunna arbeta på platsen.