Annons
Hejdå plastpåsen – nu gör Systembolaget slut efter 56 år
I ett inlägg på Instagram meddelar Systembolaget att det snart är slutshoppat i plastpåsar i deras butiker.
Publicerad 31 augusti 2023
Sedan 1967 har kunderna kunnat bära sina flaskor i plastpåsarna, men inom kort slutar dessa säljas av Systembolaget. Beslutet har tagits för att minska miljö- och klimatavtrycket och de uppmanar kunderna att ta med egna påsar när de ska handla.
”Under förra året producerade vi plastpåsar vars sammanlagda koldioxidutsläpp motsvarar 112 varv runt jorden med flyg. Det här är en av orsakerna till att vi gör slut med plastpåsen efter 56 år”, meddelar Systembolaget i inlägget.
Agnes AronssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons