Annons

ICA återkallar baguetter – kan innehålla metallbitar

Publicerad 10 juni 2022
Genrefoto på baguette. Foto: Mostphotos
Genrefoto på baguette. Foto: Mostphotos

I ett pressmeddelande meddelar ICA att de återkallar flera olika typer av baguetter. Anledningen är att de kan innehålla metallbitar, och produkterna återkallas som en försiktighetsåtgärd.

– På ICA gör vi noggranna kvalitetskontroller av alla våra egna produkter. Vi ser mycket allvarligt på det inträffade och återkallar produkten. Vi utreder nu vilka åtgärder vi ska vidta för att detta inte ska igen, säger Lena Sparring, kvalitetschef ICA Sverige i pressmeddelandet.

Annons

Kunder som har köpt varan uppmanas att lämna tillbaka produkten till den ICA-butik där den köptes, reklamera via ica.se eller kontakta ICAs kundkontakt på telefon.

Produkter som omfattas av återkallelsen är följande:

ICA Minibaguette 6-pack bäst före 07-08-2022

ICA Baguette 2st: bäst före 14-08-2022

ICA Basic Minibaguette 300g: Bäst före 07-08-2022

ICA Basic Baguette 300g: bäst före 14-08-2022

Agnes AronssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons