Landet blir först i världen med gratis mensskydd

Skottland blir först i världen att erbjuda alla kvinnor bindor och tamponger kostnadsfritt, det rapporterar BBC.
Publicerad 25 november 2020
Foto: Mostphotos

Det har sedan 2018 funnits fri tillgång till tamponger och bindor på universitetet, skolor och yrkeshögskolor i Skottland. Nu ska bindor och tamponger finnas tillgängliga på offentliga platser som till exempel fritidsgårdar, apotek och allaktivitetshus.

Det var på tisdagen som det skotska parlamentet klubbade igenom den nya lagen om gratis mensskydd. Satsningen beräknas kosta skattebetalarna 24 miljoner pund om året, vilket är cirka en kvarts miljard kronor.

Enligt en undersökning som gjordes 2017 av intresseorganisationen Plan International har omkring 10 procent av alla flickor i Storbritannien inte råd med mensskydd.

Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.