Annons

Länet söker unga coronaambassadörer

Pandemin är inte över, och därför letar Krissamverkan Kalmar län efter ungdomar som kan hjälpa till att informera andra unga om covid-19-viruset.
Publicerad 16 september 2020
Pressfoto
PressfotoFoto: Nybro kommun

Coronaambassadörerna ska informera om smittspridning och annat som är bra att veta om pandemin, för att försöka få stopp på spridningen. Elever på gymnasieskolor och folkhögskolor i länet, oavsett vilket program de går, kan bli coronaambassadör i Kalmar län 2020.

Coronaambassadörerna ska sprida informationen under skoltid, antingen på sin egen skola eller någon annan skola, vid minst sex tillfällen. De får en dags utbildning i slutet av september.

Uppdraget kommer att pågå till den 31 december och avslutas med att ambassadörerna blir avtackade av landshövdingen.

Efter avslutat uppdrag får den som ställer upp följande:

personligt uppdragsdiplom

personligt utbildningsintyg

personlig inbjudan till avtackning hos landshövdingen i samband med att uppdraget är slutfört

ett citykort (presentkort) värt ca tusen kronor

vara med i en utmaning om ett "superpresentkort".

Agnes AronssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons