Lastbil välte på E22 – en till sjukhus

Publicerad 27 augusti 2020
Foto: Allan Wallberg/Mostphotos

Klockan 13.46 inkommer larm om en singelolycka på E22 i södergående riktning, strax söder om Ålem. Enligt uppgifter till polisen ska en lastbil ha vinglat och vält ner i ett dike. Lastbilschauffören är ute ur fordonet och uppges vara skadad.

Föraren fördes med ambulans till sjukhus. Lastbilen kommer att bärgas från platsen. Trafiken är helt avstängd i södergående riktning och delvis i norrgående.

Prognos för när vägen beräknas öppna är till klockan 23:00, enligt Trafikverket. Kortare stopp kan förekomma i riktning mot Mönsterås.

Tillfälliga begränsningar:

Tung trafik rekommenderas att köra via väg 603 till Bäckebo och sedan väg 125 mot trafikplats Lindsdal.

Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.