Annons
Lista: Ännu fler hälsocentraler lämnar ut corona-test
Från och med idag, den 11 januari, kan du hämta ut egentest för covid-19 på ytterligare åtta hälsocentraler i länet.
Publicerad 11 januari 2021
De hälsocentraler det rör sig om är: Blomstermåla, Emmaboda, Gamleby, Hultsfred, Mönsterås, Nybro, Torsås och Vimmerby.
Beställning och tidsbokning av egentest sker via 1177.se
Kalmar län klarar i dagsläget att analysera 10 666 covid-19-prover i veckan. 4 900 av dessa analyseras vid mikrobiologen på Länssjukhuset i Kalmar och övriga 5 766 vid ett externt laboratorium dit testerna skickas.
Liksom tidigare fortsätter den assisterade provtagningen vid hälsocentralerna i Vimmerby och Borgholm liksom vid Astrakanen i Emmaboda.
Simon KarlssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons