Manliga hemmamusiker får fler klagomål än kvinnliga

Rockstjärnor i lägenhetshuset kan orsaka en hel del klagomål från grannar.
Publicerad 8 december 2021
Genrebild.
Genrebild.Foto: Mostphotos

Det är 15 procent av landets hyresgäster som spelar någon form av instrument i bostaden. De som plinkar mest på strängar och tangenter är hyresgäster under 30 år samt i sena medelåldern, det framgår av Hem & Hyras undersökning.

Undersökningen visar även att det är fler män som står för musiken, nästan var femte manlig hyresgäst spelar i lägenheten, jämfört med drygt var åttonde kvinnlig.

Men det visar sig även att männen är mer benägna att spela som att de står framför en vrålande publik i Globen. Det är nämligen så att männen står för en klar majoritet av klagomålen från grannar. Mer än var tionde musikspelande man har fått klagomål och endast två procent för kvinnorna.

De vanligaste instrumenten i lägenhet

Gitarr

Piano

Dragspel

Elgitarr

Bas

Fiol

Flöjt

Keyboard/synt

Trummor

Källa: Skop/Hem & Hyra

Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.