Annons

Ostsås och dip kan innehålla bakterie som orsakar kräkningar

Publicerad 22 september 2023

Paulig återkallar ”Santa Maria Cheddar Cheese Sauce” och ”Santa Maria Dip Nacho Cheese Style” efter att man gjort fynd av en bakterie i en batch med ostsås.

I återkallelsen skriver man att bakterien kan orsaka symtom såsom yrsel och kräkningar. Symtomen är övergående och försvinner normalt inom 24 timmar.

Återkallelsen omfattar Santa Maria Cheddar Cheese Sauce (3 kg) med bäst-före-datum från 01/06/2024 till 31/08/2024 och Santa Maria Dip Nacho Cheese Style (250 g) med bäst-före-datum från 01/06/2025 till 31/08/2025.

Återkallade produkter.
Återkallade produkter.Foto: Pressbild
Linus GunnarssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons