Tullverket larmar för omfattande fusk med e-cigaretter
Det fusk som Tullverket larmar om är att företag försöker undkomma skatt genom att uppge lägre nikotinhalt eller hävda att e-cigaretterna inte innehåller nikotin alls.
– Eftersom skatten på e-vätskor i normalfallet är 2 000 kronor per liter vätska kan man tjäna mycket pengar på att fuska, säger Jenny Åberg på Tullverkets laboratorium där de stoppade e-cigaretterna analyseras, i ett pressmeddelande.
En av Tullverkets stora utmaningar är att snabbt avgöra om e-cigaretter innehåller nikotin eller ej. Det krävs nämligen en laboratorieanalys för att avgöra detta. Många av de sändningar som Tullverket kontrollerat har visat sig innehålla nikotin – trots att de deklarerats som nikotinfria.
– Förra året analyserade vi totalt 71 prover med e-cigaretter som innehöll nikotin. I år är vi redan uppe i 78 stycken, så det är en tydlig ökning, säger Jenny Åberg.
Tullverkets underrättelsetjänst har även identifierat ytterligare en riskfaktor. Det är att minderåriga beställer nikotinhaltiga e-vätskor på nätet och sedan säljer e-cigaretter, på bland annat skolor. Det är även allt mer vanligt att beslagtagna e-cigaretter innehåller cannabis.
– Det är svårt för en förälder eller lärare att upptäcka om ungdomar använder e-cigaretter som innehåller cannabis eller nikotin. Vätskan är ofta smaksatt med ämnen som döljer dess egentliga innehåll och röken är nästan helt luktfri, säger Jenny Åberg.
I år har Tullverkets laboratorium redan fått in 44 prover med e-vätskor som innehållit cannabissubstanser. Det är en markant ökning de senaste åren. För fyra år sedan fanns det bara ett enda prov med THC i e-vätskor.