Annons
Båda två häktade för guldkupp - fortsätter förneka brott
Den 20-åring och den 22-åring som misstänks för smash and grab-kuppen mot Svenssons Ur Optik Guld i Borgholm häktades under torsdagen.
Publicerad 25 februari 2021
Båda två häktades på sannolika skäl misstänkta för grov stöld och tillgrepp av fortskaffningsmedel, vilket var vad åklagaren hade begärt.
– Åklagaren har också rätt att ålägga restriktioner. Åtal ska vara väckt senast 11 mars, säger tingsnotarie Jesper Forsgren.
De två unga männens inställning hade inte ändrats till när de stod inför Kalmars tingsrätt mot vad de sagt i förhör innan.
– De motsatte sig häktning och båda förnekar brott.
Hur mycket som stals från Svenssons Ur Optik Guld natten till måndag och hur mycket av detta som har återfunnits vill åklagaren inte uttala sig om i nuläget.
Simon KarlssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons