Polisen söker vittnen: ”Intresserade av en vit Audi”

Bilen stals i Förslöv och användes senare under rånet i Böda.
Publicerad 4 augusti 2020 • Uppdaterad 17 november 2020
Polisen är intresserade av uppgifter gällande en Audi RS6 som ser ut som den på bilden.
Polisen är intresserade av uppgifter gällande en Audi RS6 som ser ut som den på bilden.

Någon gång mellan den 22 och 23 juli bröt sig en eller flera sig in i en bostad i skånska Förslöv. Från bostaden stals nyckeln till den bil som senare användes vid rånet i Böda under helgen.

Rånet skedde natten till söndagen, alltså den 2 augusti. Polisen menar att bilen vid tidpunkten var ”falskreggad” med tyska plåtar. Nu efterlyses vittnen som kan ha sett bilen – en vit Audi RS6.

– Det är en exklusiv bil i miljonklassen som drar till sig uppmärksamhet. Därför vill vi nu få in tips, om någon kan ha lagt märke till den här bilen. I bästa fall kan vi få signalement på den eller de som färdades i bilen, säger Robert Loeffel, pressekreterare hos polisen.

Efter rånet kraschade bilen in i ett träd strax söder om Borgholm.
Efter rånet kraschade bilen in i ett träd strax söder om Borgholm.Foto: Wilhelm Nilsson

Finns det andra iakttagelser från allmänheten som är av polisens intresse?

– Det mest troliga är att gärningsmännen har lämnat ön. Därför är bilen mest intressant just nu.

Har du sett bilen? Kontakta polisen på 114 14, via kontaktformuläret på hemsidan eller genom att besöka närmaste polisstation.

Läs mer:

Wilhelm NilssonSkicka e-post
Så här jobbar Kalmarposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.